Okiem reportera

hobby

rozrywka

czas wolny

grawerowanie

drukowanie

Grawerowanie za pomocą plotera i znakowarki

Ploter to wielofunkcyjne urządzenie peryferyjne. Można na nim pracować z wykorzystaniem dużych płaskich powierzchni. Za ich pomocą można nanosić obrazy, wycinać wzory lub grawerować.

W jakich materiałach można grawerować?
Do najczęściej używanych w tym celu materiałów należy papier, drewno i tkaniny. Za pomocą plotera wykonamy naklejki na ścianę, zaproszenia, wizytówki, dekoracje, opakowania, materiały reklamowe i wiele, wiele innych. Bardzo atrakcyjnie wygląda też grawer w szkle i drewnie. Pamiętajmy, że jest to lista tylko niektórych możliwości. Grawerować możemy również w gumie, piance, skórze naturalnej i akrylu.

Innym rodzajem urządzenia, za pomocą którego wykonywać można grawery, jest znakowarka laserowa. W skrócie nazwać ją możemy ploterem, który działa na skalę przemysłową. Znakowarki przeznaczone są do pracy z materiałami konstrukcyjnymi, metalami i częściami maszyn. Najczęściej wykorzystuje się je do wykonywania tabliczek znamionowych oraz znakowania poszczególnych elementów maszyn. Dzięki tym funkcjom znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle elektrycznym, motoryzacyjnym i lotniczym. Nanosi się za ich pomocą treści takie jak tekst, numer seryjny, datę, godzinę, logo i kod matrycowy.

Zarówno plotery jak i znakowarki laserowe nie są urządzeniami tanimi, dlatego na początku przygody z drukowaniem lub grawerowaniem wielkoformatowym warto zaopatrzyć się w sprzęt z tak zwanej "drugiej ręki". O czym jednak należy pamiętać kupując plotery używane? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy sprzęt ten był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie kupujmy plotera co do którego mamy podejrzenie, iż pracował na nieodpowiednich materiałach, takich jak lite drewno czy PCV.

Opublikowany przez Marek Kowal | 2016/11/18


Czas wolny Hobby Rozrywka Czas Drukowanie Eventy Fotografia
Copyright © 2008 buytemplates.net. All Rights Reserved. E4.0.3